Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 964 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Pielęgnacja ogólna

sobota, 17 lipca 2010 13:11
Pierwsza kąpiel

Poglądy, że psa nie należy kąpać, a jeśli już to bardzo rzadko możemy włożyć do lamusa. Pies nierzadko śpi z nami w łóżku, nie wyobrażam sobie aby nie był czysty. Kąpiemy psa wtedy kiedy jest brudny, czasem będzie to co tydzień, czasem dłużej... ale także aby odpowiednio zadbać o jego szatę.

Decyzję o pierwszej kąpieli podejmujemy rozsądnie. Nie należy się z tym spieszyć. Kiedy szczeniak odbędzie kwarantannę, można się powoli do tego przymierzyć.

Szczeniaka należy przyzwyczajać do kąpieli. Nie wkładajmy go pod razu do wanny, pozwólmy mu samemu powąchać i obadać, cóż to nowego Pan wymyślił...

Jeśli piesek nie boi się i sam chce wejść do wanny (brodzika) wsadźmy go tam... Pamiętajmy o nagradzaniu, zawsze kiedy maluch jest dzielny cieszymy się i dajemy pyszną nagrodę.

Psy długowłose, jakimi są maltańczyki, należy po kąpieli wysuszyć suszarką.

Do tego również należy malucha przyzwyczajać. Nie włączajmy suszarki od razu, najpierw pokarzmy szczeniakowi to urządzenie wyłączone, jeśli się nie boi nagradzamy, dalej włączmy suszarkę i połóżmy na ziemi, niech leży a maluch sam zdecyduje czy jest na tyle odważny aby do niej podejść. Jeśli to zrobi chwalimy psa i nagradzamy. Końcowym etapem jest skierowanie podmuchu na psa. Jeśli wszystko jest w porządku nagradzamy. Nie należy się z tym spieszyć, pies powoli oswaja się z tym co nowe dla niego. Przyzwyczajanie do suszarki może trochę potrwać...Przystępujemy do kąpieli

Na początku (szczególnie niedoświadczeni właściciele) proponuję przygotować sobie wszystko co potrzebne: szampon i odżywkę (jeśli to koncentraty, należy je rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą) dla psów (nie używamy „ludzkich" kosmetyków), szczotkę, grzebień, suszarkę, ręczniki, matę (lub ręcznik) którą położymy na dnie wanny lub brodzika (to sprawi ze pies nie będzie się ślizgał, i tym samym bał). Przygotowujemy miejsce gdzie wysuszymy psa.

Wkładamy psa do wanny wyłożonej matą antypoślizgową (lub zwykłym ręcznikiem), polewamy ciepłą wodą (najpierw sami sprawdzamy temperaturę wody) psa od końca. Najpierw myjemy zadek psa, tułów i na końcu głowę. Po obfitym polaniu psa wodą, namydlamy go szamponem (psa nie trzemy, ani nie drapiemy, namydlanie to jakby masowanie), zmywamy, czynność można powtórzyć (ale przy pierwszej kąpieli jednokrotne namydlenie powinno wystarczyć). Moczymy głowie. Pamiętajmy, że woda nie może dostać się do uszu psa! Nie powinniśmy także moczyć nosa, pies wtedy wystraszy się (ma wrażenie jakby się topił), uważamy na oczy!. Delikatnie namydlamy i spłukujemy główkę. Psa należy dokładnie spłukać z szamponu.

Na umytego, wilgotnego psa nakładamy odżywkę, odczekujemy chwilę i spłukujemy.

Zawijamy psa w przygotowany wcześniej ręcznik. Nie trzemy psa. Trzymamy zawiniętego, woda sama wchłonie w ręcznik.

Po osuszeniu kładziemy pieska na stoliku (lub np. pralce na której jest ręcznik), delikatnie czeszemy i suszymy. Nie suszymy gorącym powietrzem. Staramy się aby siła podmuchu nie była mocna. Suszenie, podobnie jak mycie rozpoczynamy od tyłu psa kończąc na główce.Czesanie

Aby móc cieszyć się piękną i zadbaną szatą naszego psa nie zapominajmy o systematycznym czesaniu.

Do tego powinniśmy mieć szczotkę, grzebień rzadko- i gęsto- rozstawiony, butelkę z atomizerem gdzie rozrobimy wodę z niewielką ilością odżywki.

Czeszemy pasemkami. Czesanie rozpoczynamy od brzuszka. Czeszemy łapki, uważnie koło łokci. Dokładnie czeszemy od skóry. Gdy zauważymy splatanie (kołtun) nie szarpiemy psa, delikatnie rozdzielamy włosy, i staramy się wyczesać splątanie grzebykiem.

Włosy na pyszczku czeszemy grzebykiem gęsto rozstawionym.

Psa długowłosego powinno czesać się zwilżonego, co zapobiegnie niszczeniu, łamaniu się włosa. Do zwilżania włosa możemy używać wody z odżywką.Uszy

Pamiętajmy o dbaniu o uszy naszego pupila. Maltańczykom, jako przedstawicielom zwisłouchych należy wyrywać włosy ze środka ucha. Brzmi to drastycznie ale nie boli to psa. Kładziemy go sobie wygodnie np. na kolanach, odchylamy ucho. Delikatnie przy pomocy np. pęsety chwytamy za włoski i szybkim, ale delikatnym ruchem wyrywamy. Do tych zabiegów należy pieska przyzwyczajać jak najwcześniej, będzie wtedy przyjmował tą cześć pielęgnacji za normalną.

Nie zapominajmy również o oczyszczeniu uszu psa. Nie wkładamy mu żadnych patyczków, wacików do wnętrza ucha! Oczyszczamy delikatnie zwilżonym (np. wodą) wacikiem kosmetycznym ucho tuż przy wejściu do wnętrza.

Zazwyczaj uszy nie są bardzo zanieczyszczone, zbyt wiele wydzieliny (jak i trzepanie, drapanie się w uszy) świadczą o infekcji.Pazurki

Pazurki u psów zazwyczaj same się ścierają na np. betonie, jednak u maltańczyków nie zawsze (noszenie na rękach). Należy je wiec skracać.

Można to na dwa sposoby. Jeśli nie czujemy się na siłach, boimy się ze zrobimy maluchowi krzywdę, udajemy się do weterynarza lub zakładu pielęgnacji psów, gdzie za niewielką opłatą pazurki zostaną skrócone. Lub robimy to sami. Jeśli zdecydowaliśmy zrobić to samodzielnie powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narządzie jakim są kleszcze do obcinania pazurków.

W przypadku białych paznokci sprawa jest prostsza. Obcinamy białą zrogowaciałą cześć, pozostawiając jej trochę. W żadnym wypadku nie obcinamy różowej części! Mogłoby to spowodować duży ból i krwawienie. Gdy pies ma czarne pazurki sprawa jest troszkę trudniejsza. Należy mieć dużo wyczucia. Długość pozostawionej części pazurów ciemnych wyznacza zagięcie podeszwowej części pazura albo - orientacyjne - długość paznokci białych.

Jednak nie polecam obcinania paznokciu psu samemu, można niepotrzebnie zrobić psu krzywdę. Po złym obcięciu pies będzie miał uraz i do końca życia będzie bał się obcinania pazurków. Lepiej bez stresu przejść się do odpowiedniej osoby, która szybko i efektownie zajmie się „manicurem" naszego pupila.Oczy

Oczy psa należy przemywać wacikiem kosmetycznym zwilżonym ciepłą wodą, lub kwasem bornym. Oczyszcza to okolice oczy z pyłków i kurzu.

Maltańczyki mają duży problem z łzawieniem oczu. Wypływające łzy barwią biały włos na rudo, co nie jest efektowne. Łzy pojawiają się albo dlatego, ze rosnące włoski dostają się do oczu (należy robić kucyczka aby tego uniknąć), albo dlatego ze pies ma niedrożne kanaliki łzowe. Często, gdy pies zmieni zęby na stałe, problem mija, ale częściej bywa tak, że łzy zostają już na lata. Trzeba się z tym pogodzić, a szpecące zacieki na pyszczku psa potraktować odpowiednimi preparatami dostępnymi na rynku.Zęby

Nie zapominajmy o pielęgnacji uzębienia naszego pupila. Żeby psa należy myć pastą i szczoteczką. Szczoteczka powinna być miękka, o małej główce (np. taka dla małych dzieci), pastę Natomiast dostaniemy u lekarza weterynarii lub dobrych sklepach zoologicznych.

Psa należy przyzwyczajać do pielęgnacji zębów od szczeniaka. Należy czyścic zęby psa delikatnie, z wyczuciem, nie ściskać psu warg, nie zatykać nosa. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do odkładania się kamienia nazębnego a nawet do wypadania zębów.
oceń
10
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zabiegi pielęgnacyjne

sobota, 17 lipca 2010 13:10
Codziennie


Stosujemy zrównoważoną pod względem składników dietę.
Zwracamy uwagę na ogólny wygląd psa, jego nastrój, zachowanie, apetyt.
Zwracamy uwagę przy wypróżnianiu czy nie ma zatwardzenia, biegunki itp.
Pielęgnujemy szatę (oliwimy lub/i zakładamy papiloty co kilka dni).
Przemywamy oczy (jeśli zachodzi taka potrzeba).Co tydzień


Sprawdzamy czy pies nie złapał pcheł, kleszczy itp.
Kontrolujemy stan uszu, czy nie wydostaje się nieprzyjemny zapach, wyrywamy włoski.
Czyścimy zęby.
Kąpiemy.Co dwa tygodnie


Sprawdzamy i przycinamy pazurki.
Przycinamy włoski na łapach między opuszkami (jeśli konieczne)Co miesiąc


Sprawdzamy sutki u suczki czy nie ma zgrubień, narośli.Co pół roku


Badamy psa, szczególnie jeśli jest chorowity.
Odrobaczamy psa (można co 3 miesiące).Co roku


Badamy gruntownie (kał, krew, mocz)
Szczepimy na wściekliznę i choroby zakaźne (leptospiroza, parwowiroza, nosówka itp.)
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kilka słów o łzawieniu

sobota, 17 lipca 2010 13:09
Ciemne przebarwienia na wąsach maltańczyka są największą zmorą właścicieli psów tej rasy. Każdy chciałby mieć bowiem idealnie białego pupila i dlatego często bezustannie szuka sposobów na zwalczenie tego problemu. Należy jednak najpierw zrozumieć przyczynę nadmiernego łzawienia zanim zaczniemy zwalczać jego efekty.

Nadmierne łzawienie i barwienie włosa jest częstą przypadłością psów ras małych. Trzeba jednak podkreślić, że jest to cecha bardzo indywidualna dla każdego pieska, dlatego jedne mogą łzawić więcej, a inne mniej. Najczęstszą tego przyczyną jest niedrożność kanalików łzowych. Jeśli te są zbyt wąskie, łza nie spływa kanalikiem do nosa, a wypływa na zewnątrz. Dobre efekty może przynieść wówczas zabieg oczyszczania/przetykania kanalików. Nie daje stuprocentowej gwarancji, że problem zniknie i czasem trzeba zabieg wykonać dwukrotnie. Oczy często łzawią, gdy krótkie, rosnące włosy podrażniają rogówkę oka. Prowadzi to do stanów zapalnych spojówek. Łzawienie może być też wywołane przez różnego rodzaju infekcje bakteryjne, w tym również infekcje ucha. Stan ten powinien zdiagnozować lekarz weterynarii. W walce z przebarwieniami należy zatem w pierwszej kolejności wykluczyć te trzy podstawowe przyczyny: niedrożność kanalików, zapalenie spojówek, infekcje bakteryjne.

Przebarwienia powstają również, kiedy wąsy są nadmiernie mokre od łez, gdyż mokre wąsy stanowią doskonałe środowisko dla rozwijających się bakterii i grzybów. Trzeba więc zadbać o to, aby wąsy były cały czas suche. Można je dwukrotnie w ciągu dnia zdezynfekować kwasem bornym lub solą fizjologiczną, a następnie dokładnie osuszyć. Kwas borny nie może się dostać do oka, natomiast solą fizjologiczną można oczy również zakraplać. Zamiast soli, poleca się również świetlik. W ciągu dnia należy wąsy osuszać wielokrotnie, przecierając nawet zwykłą chusteczką.

Zwiększone wydzielanie łez (jak i śliny) możemy zaobserwować w okresie wymiany zębów, mniej więcej ok. 5-8 miesiąca. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o to, aby włos był suchy. Kolejną przyczyną może być suchy pokarm i smakołyki dla psów zawierające barwniki i konserwanty (najczęściej pokarm z niższej półki cenowej). Dobrym wyjściem z sytuacji będzie wtedy przejście na pokarm gotowany. Nasz piesek może okazać się również alergikiem, który na pewne pokarmy będzie reagował właśnie nadmiernym łzawienie. Wielu właścicieli i hodowców uważa również, że nadmierne łzawienie uwarunkowane jest genetycznie i nie sposób się z tym nie zgodzić.

Aby wyjaśnić istniejące przebarwienia, wiele osób poleca pastę Stain Free firmy Bio Groom. Działa delikatnie wybielająco i maskująco. Większość firm kosmetycznych dla psów ma w swojej ofercie preparaty wybielające, jednak opinie na ich temat nie zawsze są pozytywne. Przy odkażaniu kwas borny można wymieszać z mąka ziemniaczaną i wetrzeć w przebarwione miejsca, a następnie dokładnie wyczesać nadmiar (działa maskująco i osusza włos). Mąkę ziemniaczaną można zastosować samodzielnie, co ułatwi osuszanie włosa. Zamiast mąki można użyć pudru, którego większość firm kosmetycznych poleca w swojej ofercie lub zwykłego pudru dla dzieci. Nakładamy go jednak bardzo ostrożnie, aby nie dostał się do oka, a nadmiar wyczesujemy.

Wszelkie zastosowane przez nas metody z pewnością nie przyniosą natychmiastowych efektów, dlatego ważna jest systematyczność i przede wszystkim zdiagnozowanie i wykluczenie przyczyny nadmiernego łzawienia.
oceń
11
1

komentarze (5) | dodaj komentarz

Sztuka papilotowania

sobota, 17 lipca 2010 13:07
Dlaczego to takie ważne?

Jeśli zamierzamy mieć psa wystawowego z długim włosem, to raczej nie unikniemy zabiegu papilotowania. Włos, który dotyka podłoża bardzo szybko się łamie i niszczy na końcówkach. Papilotujemy tylko czysty, naoliwiony włos (nigdy suchy!) średnio co 2-3 dni. Papilot musi być odpowiednio zrobiony, gdyż czasem może zrobić więcej szkody niż pożytku.Czego potrzebujemy?

- olej

- bibułka do papilotów

- gumki do papilotówJak to zrobić?

Włosy na boku dzielimy na trzy lub cztery pasma, każde dokładnie rozczesując. Naoliwione pasmo nakładamy na środek bibułki, końcówki nie mogą wystawać poza papier. Składamy do wewnątrz lewą, a następnie prawą część bibułki. Następnie składamy papilota na pół i jeszcze raz na pół i nakładamy gumkę. Gotowe! W ten sposób zawijamy każde pasmo, również na głowie, wąsach, ogonie. Papilot nie może ciągnąć włosa. Na ogonie uważamy, aby gumkę założyć na włos, a nie na końcówkę ogonka. Jest to bardzo ważne, gdyż może prowadzić do komplikacji, nawet do martwicy tej części. Na tak zapapilotowanego psa możemy nałożyć specjalną jedwabną koszulkę. Nie poleca się stosowania papilotów foliowych, gdyż mogą odparzyć włos.Wskazówka

Początkowo pies może protestować, próbować podgryzać papiloty. Warto więc przyzwyczajać psa stopniowo. Można nałożyć najpierw małe papilociki na wąsy i na głowie. Kiedy piesek się przyzwyczai, próbujemy założyć papiloty na ciele i obserwujemy zachowanie pieska.
oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czesanie i szczotkowanie

sobota, 17 lipca 2010 13:06
Dlaczego to takie ważne?

Staranne czesanie i szczotkowanie średnio co drugi dzień jest podstawą utrzymanie długiego włosa w należytej kondycji. Przede wszystkim należy wspomnieć, że maltańczyk ma włos (nie sierść) strukturą przypominający włos ludzki. Nie ulega on wymianie (okresowemu linieniu), dlatego należy dbać o niego już od samego początku. Ważne jest regularne wyczesywanie martwego włosa, gdyż to właśnie on jest najczęstszą przyczyną powstawania kołtunów. Poza tym, odpowiednie szczotkowanie umożliwia wietrzenie skóry, pobudza krążenie i stymuluje wzrost.Potrzebne akcesoria:

- metalowa szczotka z długimi igłami zaokrąglonymi na końcach

- szczotka z naturalnego włosia o dwustopniowej długości włosa (długie docierają do skóry, krótsze wygładzają włos na powierzchni)

- metalowe grzebienie o różnym rozstawieniu igieł zaokrąglonych na końcach.

- odżywka w sprayuJak to zrobić?

Nigdy nie czeszemy psa na sucho! Suchy włos szybko się łamie (szczególnie na końcówkach) i elektryzuje. Spryskujemy włos odżywką w sprayu lub nakładamy specjalny balsam do czesania. Czeszemy dokładnie włos na każdej części ciała i każdą warstwę. Możemy go podpiąć spinkami i zacząć od brzucha. Delikatnie rozczesujemy pojedyncze pasma, nie zapominając o łapach, pachwinach, uszach i miejscach za uszami, brodzie itp. Ważne jest, aby nie zawijać nadgarstka na końcach, gdyż to łamie końcówki. Ruch ręki powinien być prosty na całej długości włosa. Na koniec wygładzamy całą szatę szczotką z naturalnego włosia. Po zabiegu nagradzamy psa smakołykiem za cierpliwość JAch te kołtuny!

Bez paniki. Z kołtunami można sobie poradzić nie sprawiając psu bólu. Przede wszystkim rozdzielamy palcami możliwie jak najwięcej włosa i rozczesujemy tylko kołtun. Spryskujemy go odżywką do czesania lub możemy natłuścić. Nie próbujemy ciągnąć całego kołtuna, gdyż to sprawi ból pieskowi i zniechęci do tego zabiegu. Przytrzymujemy kołtun i delikatnie rozczesujemy kawałek po kawałku. Najczęściej tworzą się one na łapach, za uszami, w pachwinach i wewnętrznej części ud.To jeszcze nie koniec...

Włos maltańczyka ma tendencje do przesuszania się. Wówczas staje się szorstki, łamliwy, zniszczony. Pieski wystawowe należy więc regularnie natłuszczać. W tym celu stosujemy olej (np. palmowy) lub specjalne balsamy. Nie powinien być to olej roślinny lub norkowy, gdyż zażółcają one włos. Natłuszczamy przynajmniej dwa dni przed kąpielą. Efekt przesiąknięcia olejem znika po ok. 2 dniach (w zależności o stopnia przesuszenia), gdyż jest on dobrze wchłaniany przez włos. Natłuszczanie jest podstawowym zabiegiem jeśli zamierzamy papilotować psa.
oceń
9
1

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  38 997  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O mnie

Telefon kontaktowy : 783-953-303
Adres E-mail: rutkowska52@wp.pl

O moim bloogu

bloog poświęcony hodowli maltańczyków "KAKA" znajdziecie tu wiele ciekawych informacji dotyczacych maltanczykow

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 38997

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl